Z powodu zmniejszającej się liczby miejsc na cmentarzach i wysokich kosztów organizacji pogrzebu, coraz więcej osób decyduje się na kremację ciała po śmierci. Wtedy zamiast tradycyjnej trumny i dużego nagrobka, potrzeba urny i niewielkiego nagrobka urnowego. Nieco inna jest też ceremonia pogrzebowa. Pogrzeb po kremacji łączy tradycyjne obrzędy religijne lub świeckie z wyjątkową formą ostatniego pożegnania, dostosowaną do indywidualnych życzeń rodziny zmarłego. Zatem, jak wygląda pochówek urny?
Przygotowanie ciała do kremacji
W celu kremacji ciała, należy skontaktować się z zakładem pogrzebowym świadczącym takie usługi. Wtedy specjaliści zajmą się przygotowaniem ciała. Ubierają zmarłego w odpowiedni strój (odzież musi być wykonana z naturalnych materiałów) i umieszczają w specjalistycznej trumnie kremacyjnej z drewna lub kartonu. Wcześniej należy załatwić formalności związane z procedurą kremacji (odpis aktu zgonu i zgoda na kremację).
Jak pożegnać zmarłego przy kremacji?
Wiele domów pogrzebowych oferuje specjalne pomieszczenia lub kaplice, gdzie bliscy spędzają ostatnie chwile z osobą zmarłą przed kremacją. Rodzina i przyjaciele mogą zebrać się na krótką uroczystość, podczas której wygłaszane są przemowy, wspomnienia oraz modlitwy.
Niektórzy decydują się także na osobisty gest, taki jak złożenie listu, kwiatów lub innej symbolicznej pamiątki w trumnie przed jej zamknięciem i rozpoczęciem procesu kremacji. Wszystkie szczegóły należy uzgodnić z danym zakładem pogrzebowym.
Ceremonia pogrzebowa z urną – zmiany
Według statystyk w 2022 r. w 12 centralnych miastach w Polsce (członkach Unii Metropolii Polskich) aż 60% wszystkich pogrzebów stanowiły pogrzeby z urną. W związku z rosnącą popularnością kremacji biskupi wprowadzili zmiany, które pozwalają na dostosowanie obrzędów do potrzeb rodziny.
Podczas 396. zebrania plenarnego Komisji Episkopatu Polski zdecydowali, że podczas ceremonii pogrzebowej z urną, rodzina zmarłego będzie mogła udać się z urną do kościoła prosto ze swojego domu. Wcześniej taka opcja była możliwa tylko w przypadku pochówku w trumnie.
Obrzędy pogrzebu z urną – krok po kroku
Kościelna ceremonia pogrzebowa z urną zachowuje tradycyjne elementy ostatniego pożegnania. Uroczystość zwykle rozpoczyna się w kaplicy, gdzie urna zostaje ustawiona na specjalnym postumencie, a kapłan lub mistrz ceremonii przewodniczy modlitwom różańcowym.
Następnie kapłan odprawia pożegnalną Mszę św., po której urna przenoszona jest na cmentarz. Tam rodzina ma możliwość wygłoszenia pożegnalnej mowy pogrzebowej. Po zakończeniu modlitw, urna składana jest do kolumbarium lub grobu. W przypadku drugiej opcji na grobie montuje się nagrobki urnowe. Trzeba pamiętać o tym, że zgodnie z prawem prochów nie można rozsypywać ani przechowywać w swoim domu.
Jak wygląda pochówek urny przy pogrzebie świeckim?
Jeśli rodzina zdecyduje się na świecki pogrzeb, pominięta jest część liturgiczna. Do ostatniego pożegnania dochodzi podczas kremacji. Niektóre zakłady pogrzebowe dopuszczają możliwość towarzyszenia zmarłemu w trakcie tego procesu (bliscy obserwują kremacje zza szyby). Mistrz ceremonii przewodniczy obrzędowi pogrzebu z urną – realizuje etapy ceremonii w zależności od wcześniejszych ustaleń. Na końcu, tak jak w przypadku pogrzebu katolickiego, urna składana jest do grobu lub kolumbarium.
Jaki jest koszt pogrzebu z urną?
Dokładne koszty zależą m.in. od cmentarza, wielkości urny i rodzaju nagrobka urnowego. Do tego dochodzą opłaty dla zakładu pogrzebowego. Koszty za pogrzeb z urną są jednak niższe od tego tradycyjnego. Wydatki na ceremonię z kremacją są o co najmniej 1000 zł mniejsze (urna jest tańsza od trumny, nagrobek urnowy też kosztuje mniej niż tradycyjny, a cmentarze pobierają niższą opłatę abonamentową za miejsce pochówku).
Pogrzeb z urną nie różni się znacznie od klasycznego obrzędu pogrzebowego z trumną. Jedyna różnica polega na tym, że rodzina może zorganizować dodatkową uroczystość pożegnalną podczas kremacji, a urnę złożyć w grobie lub kolumbarium.