W ostatnich latach na cmentarzach coraz częściej można zauważyć nagrobki kompozytowe. Rozwiązanie to swoją popularność zawdzięcza zdecydowanie niższymi kosztami produkcji i montażu, niż chociażby w przypadku pomników z kamienia. Kompozyt zapewnia też estetyczny wygląd. Najczęstsze pytania od osób zainteresowanych kupnem nagrobków kompozytowych dotyczą głównie ich trwałości. W poniższym artykule postanowiliśmy więc przyjrzeć się temu materiałowi i sprawdzić, czy może on gwarantować wytrzymałość na lata.
Artykuł porusza następującą tematykę:
- Nagrobek kompozytowy – co to jest?
- Co to jest kompozyt?
- Tanie nagrobki kompozytowe – jakie jeszcze mają zalety?
- Warunki na cmentarzu a specyfika nagrobków kompozytowych
- Pomniki z kompozytu – trwałość na tle innych materiałów
- Ile wytrzyma nagrobek kompozytowy?
- Czy wybór nagrobka kompozytowego się opłaca?
Nagrobek kompozytowy – co to jest?
Nagrobki kompozytowe są alternatywą dla tradycyjnych pomników wykonywanych z granitu czy marmuru. Z jakiego materiału są one tworzone? Jak można się domyśleć – z kompozytu. Pomniki kompozytowe wykonane są ze specjalnie przygotowanych płyt, które w łatwy sposób można zarówno zamontować, jak i zdemontować. Mimo, że nie powstają one z naturalnych kamieni, to prezentują się równie dobrze. To jeden z kilku powodów, dla których ten rodzaj nagrobków stał się tak bardzo popularny. Aby poznać kolejne, konieczne jest zrozumienie, co to jest kompozyt na pomniki.
Co to jest kompozyt?
W przypadku licznych zalet nagrobków kompozytowych (niska cena, trwałość czy estetyczny wygląd) kluczową rolę odgrywa materiał wykonania, czyli kompozyt. Co to? Termin ten wielu osobom może jednak nie mówić zbyt wiele, dlatego warto wyjaśnić, w jaki sposób ten materiał jest wytwarzany. Kompozyt jest połączeniem co najmniej dwóch materiałów sztucznych o zróżnicowanych właściwościach. Zawiera odpowiednią ilość tworzywa termoplastycznego, które zmieszane jest z kruszywem będącym formą wzmacniającego strukturę wypełniacza (mogą to być np. włókna szklane, włókna węglowe, aluminium, rozmaite minerały lub inne dodatki mające podobne właściwości). Dzięki temu procesowi otrzymuje się zupełnie nowy materiał, z którego, po dokonaniu obróbki, tworzy się stosunkowo tanie nagrobki kompozytowe. Niski koszt wynika z faktu, że omówiony proces produkcyjny jest znacznie tańszy od pozyskania marmuru czy granitu. Łatwiejsza jest także obróbka materiału kompozytowego.
Tanie nagrobki kompozytowe – jakie jeszcze mają zalety?
Popularność nagrobków kompozytowych wynika przede wszystkich z powodu ich niskiej ceny. Dzięki niej z tego rozwiązania korzystać może praktycznie każdy – niezależnie od sytuacji materialnej. To wydatek kilku tysięcy złotych (dokładna cena zależy od dodatków). Trzeba jednak podkreślić, że to nie jedyne zalety tego rodzaju pomników na cmentarz. Nagrobki z kompozytu wyróżniają się też:
- estetycznym wyglądem, który pozwala z godnością pochować bliską osobę,
- możliwością personalizacji kształtu, koloru, wzoru i wykończenia – można zastosować nietypowe rozwiązania, które nie są możliwe do zrealizowania w przypadku marmuru czy granitu,
- mnogością rozwiązań (materiał ten umożliwia wykonanie praktycznie wszystkich rodzajów nagrobków – pojedynczych, podwójnych, dziecięcych czy urnowych),
- łatwym transportem i krótkim czasem montażu,
- odpowiednią wytrzymałością.
Warunki na cmentarzu a specyfika nagrobków kompozytowych
Każdy pomnik dla zmarłego powinien być przystosowany do panujących na cmentarzu warunków atmosferycznych. A jak wiadomo, są one dość wymagające. W lecie nagrobki narażone są na wysokie temperatury, oddziaływanie promieni słonecznych, deszcz czy nawet grad. W zimie natomiast muszą wytrzymywać mróz i śnieg. To nie lada wyzwanie. Czy nagrobki kompozytowe są w stanie odnaleźć się w takich warunkach? Okazuje się, że tak. Poprzez odpowiedni dobór materiałów i zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń można uzyskać pewność, że płyta nie zniszczy się zarówno pod wpływem niskich, jak i wysokich temperatur. Ponadto, najwyższej jakości pomniki z kompozytu posiadają dodatkową powłokę ochronną, która zabezpiecza przed blaknięciem koloru na skutek promieni UV.
Pomniki z kompozytu – trwałość na tle innych materiałów
Poza nagrobkami z kompozytu, na cmentarzach często montowane są też pomniki z naturalnego kamienia, czyli granitu i marmuru. W jaki sposób materiały te wypadają pod względem trwałości? Granit jest odporny na zmienne warunki pogodowe panujące na cmentarzu. To jeden z najtwardszych materiałów stosowanych w branży funeralnej. Dlatego wykonany z niego pomnik może zachować dobry stan nawet przez ponad 20 lat. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że granit nie jest tak odporny na przebarwienia, jak marmur czy kompozyt, więc trzeba szczególnie uważać na zabrudzenia (m.in. z wosku).
Marmur także uznawany jest za wytrzymały materiał, choć posiada właściwości higroskopijne (skłonność do pochłaniania wilgoci). Z tego powodu marmurowy pomnik wymaga przeprowadzania regularnej konserwacji, która zabezpieczy powierzchnię nagrobka przed zniszczeniem.
Trwałość pomników z kompozytu jest równie wysoka, jak w przypadku naturalnych materiałów. Kompozytowe nagrobki dobrze znoszą warunki panujące na cmentarzu i nie wymagają szczególnej pielęgnacji.
Ile wytrzyma nagrobek kompozytowy?
Dużo osób zastanawia się, jak trwałe są nagrobki kompozytowe. Zazwyczaj pomniki z kompozytu są w stanie wytrzymać w idealnym stanie przez ponad 10 lat. Przy wykorzystaniu najwyższej jakości materiałów i odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni, czas ten może być jeszcze dłuższy. Jeśli weźmiemy pod uwagę niskie koszty produkcji, to jest to bardzo dobry wynik – także na tle nagrobków z marmuru czy granitu, których cena jest znacznie wyższa.
Warto pamiętać o tym, że przy pojawieniu się ewentualnych uszkodzeń można dokonać renowacji. W przypadku nagrobka z kompozytu wymiana naprawa nie będzie dużym wydatkiem.
Czy wybór nagrobka kompozytowego się opłaca?
Nagrobki kompozytowe to bardzo praktyczny wybór. Tradycyjne pomniki z kamienia to koszt nawet 10 tys. zł. Kompozyt jest więc znacznie tańszy. Dobrze znosi wymagające warunki atmosferyczne, a wszelkie zabrudzenia można usunąć z jego powierzchni za pomocą ściereczki i ciepłej wody z dodatkiem delikatnego płynu do czyszczenia. Stosunek ceny do jakości jest więc naprawdę korzystny.
Podsumowując, kompozyt jest materiałem sztucznie wytwarzanym przez człowieka, dlatego produkcja pomników na cmentarz z tego materiału jest o wiele tańsza, niż w przypadku wykorzystania granitu czy marmuru. Nagrobki kompozytowe pod względem swojej wytrzymałości wypadają naprawdę nieźle. Są odporne na warunki atmosferyczne, dlatego zachowują dobry wygląd przez wiele lat. Biorąc pod uwagę inne zalety pomników z kompozytu, warto na poważnie zastanowić się nad wyborem tego rozwiązania.