Aby godnie pochować bliską osobę trzeba załatwić różne formalności pogrzebowe. Nie są one skomplikowane, ale w trudnym czasie żałoby nie zawsze pamiętamy o wszystkich obowiązkach niezbędnych przy organizacji pogrzebu. Jak więc powinny wyglądać formalności związane z pogrzebem? Od czego zacząć?
Przeczytaj w naszym artykule:
- Formalności pogrzebowe – co należy zrobić najpierw?
- Jak załatwić formalności pogrzebowe związane z wyborem trumny i nagrobka?
- Organizacja pogrzebu – z jakimi dokumentami udać się do księdza?
Formalności pogrzebowe – co należy zrobić najpierw?
Najpierw należy zająć się kwestią uzyskania aktu zgonu. Aby było to możliwe lekarz musi wydać kartę zgonu, która potwierdza śmierć danej osoby. Z tym dokumentem oraz dowodem osobistym zmarłego należy udać się do lokalnego Urzędu Stanu Cywilnego. W celu załatwienia wszystkich formalności pogrzebowych potrzebny będzie skrócony akt zgonu wydawany przez ten organ.
Jak załatwić formalności pogrzebowe związane z wyborem trumny i nagrobka?
Poza formalnościami pogrzebowymi związanymi z uzyskaniem aktu zgonu, jak najszybciej należy zając się też ciałem zmarłego. W tym celu najlepiej skontaktować się z zakładem pogrzebowym, który przetransportuje ciało do kostnicy i przygotuje je do ceremonii pogrzebowej. Firma powinna przedstawić też ofertę dostępnych trumien. Na tym etapie organizacji pogrzebu niezbędne będzie dostarczenie:
- karty zgonu (warto o tym pamiętać – zamawianiem usług zakładu pogrzebowego można zająć się w sytuacji, gdy nie mamy jeszcze aktu zgonu),
- dowodu osobistego zmarłej osoby,
- NIP i legitymacji ZUS zmarłej osoby,
- zaświadczenia o zatrudnieniu lub odcinka ostatniej emerytury/renty.
Konieczny jest również wybór nagrobka. W tym celu trzeba skontaktować się z firmą produkującą pomniki. Tą kwestią można zająć się jednak po załatwieniu formalności związanych z pogrzebem – montaż wykonywany jest zazwyczaj dopiero po pochówku.
Organizacja pogrzebu – z jakimi dokumentami udać się do księdza?
Kolejnym etapem organizacji pogrzebu jest wykupienie miejsca pochówku i ustalenie szczegółów dotyczących mszy pożegnalnej. Jeśli zmarła osoba ma zostać pochowana na cmentarzu parafialnym, wystarczy jedynie wizyta u księdza. Ponieważ to parafia zarządza takim cmentarzem. Można więc zarezerwować konkretne miejsce pochówku, od razu załatwiając wszelkie formalności pogrzebowe związane z mszą.
Jeśli mamy do czynienia z cmentarzem komunalnym, należy udać się do gminy, ponieważ to ona sprawuje funkcję zarządcy. W obu przypadkach konieczne jest przedstawienie karty zgonu i aktu zgonu. W kancelarii parafialnej wymagane może być również zaświadczenie o wykonaniu ostatniego namaszczenia.
Formalności związane z pogrzebem można załatwić dosyć szybko. Zgodnie z tradycją chrześcijańską pogrzeb powinien odbyć się 3 dni po śmierci. Jeśli komuś zależy na jej podtrzymaniu, to jest to jak najbardziej możliwe. Ważne, aby wiedzieć o wszystkich krokach, które należy wykonać.